Sommarens evenemang

04.06.2019 kl. 10:59
Våra medlemsföreningar ordnar många trevliga evenemang under sommaren. Besök en förening och ta del av till exempel sommarteater, dans, konsert eller loppis.

JUNI

8.6 Molpe UF: Smuggelrodd kl. 11.30, dans med Högtryck och Ben Dover kl. 21–02.

8.6 Ytteresse UF: Dans med Carisma kl. 20.30–01.30.

9.6 Forsby på Toppen: Tractorpulling kl. 11–16.

9.6 Lillby UF: Skymning gryning sommarturén kl. 18–20.

9.6 Skaftung UF: Baklucke- och garageloppis kl. 11–16.

12.6 Åminne folkpark: Mer än en allsång med Dennis Rönngård, Tomas Fant och gäster kl. 19.

12.6 Töjby UF: Allsångsafton vid Hamnpaviljongen kl. 18.30.

13.6 Yttermark UF: Bakluckeloppis kl. 18–21.

15.6 Lillön, Monäs: Säsongsöppning och nypremiär för Guns Rosor kl. 20–01.

15.6 Komossa UF: Loppis, Aveolagertömning och Dress like Marie pop up kl. 10–16 vid fd. Komossa skola.

15.6 Karperö UF: Dansbandz Renässanz med supé, konsert och dans med Tommys, Charles Plogman och Singsby sångkör kl. 18.

16.6 UF Havsbandet: Outdoors in Södra Vallgrund kl. 11–15. Utedag med bl.a. hinderbana, beachvolley och terränglöpning.

16.6 Fagerö folkpark: Bakluckeloppis kl. 12–15.

17–19.6 Art in Malakta: Storytelling Lab.

21.6 Molpe UF: Midsommarvaka med Tomas Fantz och Jonzons i paviljongen och The Slipovers i pub Daltons kl. 21–03.

21.6 Emet folkpark: Dans till Tommys och Menox, kl. 20.

22.6 Fagerö folkpark: Midsommardans med Tomas Fantz och Carisma kl. 21–02.

22.6 Lillby UF: Midsommardagsdans med Dansdax och Replay.

28.6 Kärklax UF: Maxmodansin med Högtryck och Hotshots kl. 21–02 vid Maxmo dansbana.

28.6 Björkö UF: Dans i Salteriet med Tomas Fantz kl. 21.

28.6 Pedersöre Teater: “All vår möda och alla våra drömmar”, premiär kl. 19.

29.6 Björkö UF: Postrodden 2019 med start från Svedjehamn.

29.6 Lillby UF: Klacken Party 10 år med bl.a. Vigiland, Pökerz och Vörjeans kl. 19–02.

29.6 Åminne folkpark: Vikingarna med Christer Sjögren och Lövgrens kl. 21–02.

29.6 Art in Malakta: Natural perfumery & lucky wishes, workshopwith Eglé Plytnikaité (LTU) & Hanuka Lohrengel (LVA).

29.6–3.7 Nämpnäs UF: Sommarloppis vid paviljongen.

30.6 Bykiston teater: “Lyckokällan”, premiär kl. 17.

30.6 Töjby UF: Familjedag vid Hamnpaviljongen kl. 12–15, utställning av gamla motorer, hoppborg, djur, matservering, försäljare, bakluckeloppis m.m.

 

JULI

3.7–10.7 Nedervetil HF: Tjärdalsvecka vid Seljes.

4.7 Nedervetil HF: ”Näver-Ant – Om Anders Chydenius liv i Nedervetil”, premiär kl. 19.

4–7.7 Bergö UF: Loppis vid lokalen, tors kl.18–20, fre kl.17–20, lör kl. 12–17 och sön kl. 12–16.

4.7 Närpes Teater: “Lemmy badade aldrig i Närpes å”, nypremiär kl. 19.

5.7 Korsholms Teater: ”Skolka, spela, dansa, dö - Om ensamhet, tvåsamhet och att dricka sangria”, premiär kl. 19.

5.7 Skäriteatern: ”In i dimman”, premiär kl. 19.

6.7 Emet folkpark: Dans till Skåningarna och Maxells, kl. 20–01.

6.7 Skaftung UF: Laxdans kl. 20.6.7 Vörå UF: Vörådagsdans på Storberget i Rejpelt till Guns Rosor kl. 20.30–01, Pub och terrass vid lokalen kl. 20.30–02 med livemusik och disco på plattan kl. 21– 01.30.

7.7 Åminne folkpark: Söndagsdans med Skåningarna kl. 18–22.

8.7 UF Havsbandet: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 17. Familjeevenemang med barnteater, musik och pyssel.

9.7 Ytterjeppo UF: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 17–18.30.

9.7 Petalax HF: Bakluckeloppis och utställning av motorfordon, kl. 17–20.

9.7 Uf Havsbandet: Käpphästläger för barnfödda 2006-2011 kl. 9–15.

10.7 Svenska föreningen Brahegården: Barnfest med Alfons & Mållgan kl. 17–18.30.

10.7 Åminne folkpark: Janis Joplin show med Susanne Jonsson kl. 19–21.

10.7 Oravais Teater: “Under liten himmel”, premiär kl. 19.

10.7 Rökiö Bf: Allsång med Dansdax, Dansbandsrävarna och Loudspeakers vid Rökiö kvarn kl. 19–21.

11–12.7 Bertby Uf & Hf: Fotoutställning av historiska bilder från Bertby kl. 14–18. Kaffeservering och försäljning av Bertbyboken.

12.7 Svenska föreningen Brahegården: Årets revy ”Såhe ere! Elä ere?” kl. 19.30.

12–13.7 Svenska föreningen Brahegården: Servering av ärtsoppa och rabarberkräm kl. 11–14.

12.7 Pörtom Uf: Car and Bar, utställning av amerikanska bilar och bar kl. 19–24.

12.7 Åminne folkpark: Vörjeans, Danny T & The Sirens och T & The Teasers kl. 21–02.

12.7 Övermark Uf: Farmrace, hinderbanelopp på 2 eller 5 km, kl. 19–22.

13.7 Replot Uf: Den traditionella tävlingsdagen Sim & Rodd vid Replot hamn kl. 12–16.

13.7 Ytteresse Uf: Dans med Guns rosor kl. 20.30–01.30.

14.7 Emet folkpark: Country Road 13 Concert med Jussi Syrén & The Groundbreakers, Grainville Train och Easy West, kl. 14–18.

14.7 Norrnäs Uf: Norrnäsdagen med mat, sång och musik vid paviljongen kl. 13.

14.7 Kärklax Uf: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 15.00– 16.30 vid Maxmo Dansbana med teater, musik, pyssel och servering.

16.7 Petalax Hf: Berättarkväll: “Vi for till stan förr i tiden”, kl. 18.

16.7 Nämpnäs Uf: Ljuvliga toner i Nämpnäs paviljong med Philip Järvenpää, Markus Lytts och Richard Mitts m.fl. kl. 19–21.

17.7 Art in Malakta: Graffitiworkshop med Jon Gredmark.

18.7 Forsby på Toppen: Pickup Pulling kl. 18.

19.7 Åminne folkpark: Lasse Stefanz och Sirocco kl. 21–02.

19.7 Teater Jacob: “Här i vår stad”, premiär kl. 19.

20.7 Molpe Uf: Högsommardans med Dansdax och 4Music Band kl. 21– 02.

20.7 Högnabba Uf: Dans vid paviljongen kl. 20–01.

23.7 Petalax Hf: Berättarkväll: “Minnen från 1950- och 60-talen”, kl. 18.

26.7 Lillby Uf: Julifestivalen med Jill Johnson, Molly Sandén och Robert Wells kl. 17–24.

27.7 Töjby Uf: Dans vid Hamnpaviljong till Tommys kl. 20–02.

27.7 Härkmeri Uf: Härkmeridagen kl. 11–15, med marknad, aktiviteter och dans vid paviljongen.

27–28.7: Fagerö folkpark: Skärgårdsmarknad kl. 12–17.

27–31.7 Fagerö folkpark: Skärgårdsloppis kl. 11–20.

28.7 Lillön, Monäs: Dans till Matz Bladhs kl. 20–00.30.

31.7 Petalax Hf: Allsång kl. 18.31.7 Åminne folkpark: Sommarkonsert med Elisa Lindström kl. 19–21.

31.7 Art in Malakta: Lettering-workshop, Fia-Lotta Jansson Design.

 

AUGUSTI

3.8 Bergö Uf: Invigning av danslaven vid Ytterbådans skehamnmed dans till Jonzons.

3.8 Emet folkpark: Dans till Charlies och Showdown kl. 20-01.

3.8 Kärklax Uf: Maxmodansin vol 2 kl. 21–02 med dans till Tomas Fantz.

3.8 Åminne folkpark: Åminne Summer Blast: 2 Blyga Läppar, Martin Berglund & Stödorkestern och Bastupojkarna kl. 21–02.

3.8 Lappfjärd Uf: Lavadans med Guns Rosor.

5–9.8 Uf Hoppet: Dagsläger för åk 1–3 kl. 8–16.30.

6.8 Rönnvik Hf: Rönnviksrundan, spring 4, 6 eller 8,7 km.

7.8 Art in Malakta: Singer-songwriters Nightbird och Mäkkelä kl. 19–22.

10.8 Fagerö folkpark: Fagerö Rockabilly med Drängarna och Danny T & The Sirens kl. 21–02.

10.8 Lillby Uf: Dans till Fernandoz och Guns Rosor.

10-11.8 Art in Malakta: Utställning Jon Gredmark.

14.8 Åminne folkpark: Jan Johansen Trio kl. 19–21.

16–18.8 Art in Malakta: Välmående i Konst, arr. Regionala danscentret i Österbotten.

17.8 Forsby på Toppen: Pubkväll och dans med Carisma och Ove And The Lydians kl. 20.00–01.30.

17.8 Molpe Uf: Sensommardans med Tommys och Dennis & Nisse kl. 21–02.

18.8 Wassor Uf: Vassorloppet, gå spring eller cykla 3,1 eller 7,7 km.

21–25.8 Art in Malakta: Visual storytellingLab with Mads Nissen & Rebecca Simons.

24.8 Forsby På Toppen: Dans & Pubkväll.

24.8 Lillön, Monäs: Säsongsavslutning, Tomas Fantz kl. 20–01.

24.8 Karperö Uf: Sensommardans med Guns rosor och Stig Snickars kl. 20.30.

24.8 Åminne folkpark: Nostalgikväll med Alpha och Ben Dover kl. 21–02.

27.8 Lillön, Monäs: Motorcykelklubben Bothnia Slowriders på besök kl. 19.

28.8 Musikcafé After Eight: AE- RUN, spring 5 eller 10 km.

 

SEPTEMBER

6.9 Åminne folkpark: 1G3B, Tombstone och Kurator kl. 21–02.

7.9 Emet folkpark: Dans med Guns rosor och Johanna Debreczeni kl. 20–01.

7.9 Forsby på Toppen: The Pink Skithouse Party 3.1 med 1G3B, DISPYT, Bob Malmström m.m. kl.20–02.

7.9 Fagerö folkpark: 80-tals kväll med Snowstorm och Magnum Bonum kl. 21–02.

7–8.9 Art in Malakta: Konstrundan.

8.9 Töjby Uf: Töjbymilen, motionslopp för alla åldrar kl. 11. Gå, spring eller cykla.

21.9 Åminne folkpark: A tribute to Aretha Franklin och soulmusik kl. 19.30–02.

21–22.9 Art in Malakta: Säv-retreat arr. av Österbottens Hantverk rf.

28.9 Fagerö folkpark: Höstdans med Tommys och Matz Blahds.

 

Vill ni ha med ert evenemang i listan? Skicka infon till malin@sou.fi.

SÖU

Ansök om renoveringsbidrag

Ansökningstiden för renoveringsbidrag för föreningshus börjar. Ansökan ska lämnas in senast den 30 september 2019 i Finlands Hembygdsförbunds elektroniska ansökningstjänst.

Avbrott i föreningsregistrets tjänster

Patent- och registerstyrelsen (PRS) lanserar ett nytt informationssystem den 18 september. Det här medför ett avbrott i föreningsregistrets tjänster 28.8–17.9.

Föreningspost 20.8.2019

Läs senaste föreningsposten här!

Bidrag att söka

Under september månad finns det många bidrag som kan sökas av föreningar för både verksamheten och renoveringsprojekt.

Kurser vid Arbis, MI & YA

Många lokala arbetar- och medborgarinstitut ordnar nyttiga kurser för föreningsaktiva under hösten. Vi listar var man kan gå kurs för ordningsvakter, första hjälpen, serveringspass och hygientest.

Nyheter

Ansök om renoveringsbidrag

Ansökningstiden för renoveringsbidrag för föreningshus börjar. Ansökan ska lämnas in senast den 30 september 2019 i Finlands Hembygdsförbunds elektroniska ansökningstjänst.

Avbrott i föreningsregistrets tjänster

Patent- och registerstyrelsen (PRS) lanserar ett nytt informationssystem den 18 september. Det här medför ett avbrott i föreningsregistrets tjänster 28.8–17.9.

Föreningspost 20.8.2019

Läs senaste föreningsposten här!

Bidrag att söka

Under september månad finns det många bidrag som kan sökas av föreningar för både verksamheten och renoveringsprojekt.

Kurser vid Arbis, MI & YA

Många lokala arbetar- och medborgarinstitut ordnar nyttiga kurser för föreningsaktiva under hösten. Vi listar var man kan gå kurs för ordningsvakter, första hjälpen, serveringspass och hygientest.